Rodos'a Nasıl Gidilir?

Rodos’ta Ne yenir?

Rodos'un Lezzetli Deniz Ürünleri

Rodos’un Lezzetli Deniz Ürünleri

Rodos Adası’nda Yunan mutfağının en güzel örneklerine, adım attığınız her yerde rastlamanız mümkündür. Rodos’taki restaurantların genelinde Yunan mutfağının geleneksel tatları ve taze deniz ürünleri mevcuttur. Şehir merkezinde bulunan Alexis Taverna orijinal menüsüyle tercih edebileceğiniz en iyi yerlerden birisidir. Zengin ve oldukça taze deniz ürünleri sunulan Alexis Restaurant’ı ziyaret eden müşteri defterinde Winston Churchill ve Jackie Kennedy gibi ünlü isimler de bulunmaktadır. Diğer yandan şehir merkezindeki yeni çarşıda bulunan Nikos Restaurant ve Antik Restaurant, eski çarşıda bulunan Dinoris Restaurant, yeni limanda bulunan Paragadi Restaurant, sahilde bulunan Mezzes Restaurant ve Faliraki yolu üzerindeki Tsambikos Restaurant tercih edilmesi gereken diğer yerlerdir.

Ayrıca şehir merkezindeki yeni çarşıda bir çok modern cafe-barlar ve fast food restoranları bulunmaktadır.

Meşhur Yunan yemeklerini ve mezelerin hemen hemen hepsi adada bulmak mümkün. Adayı gezerken yerel yemekleri tatmanızı tavsiye ederiz. Bunlardan bir kaçı;

Yunan şiş kebabı olarak bilinen; Souvlaki. Tavuk veya et şiş olarak servis edilir ve yanında kendine özgü sosu, domatesi, soğanı ve cacıkla çok lezzetli bir Yunan yemeğidir.

Souvlaki

Souvlaki

Bir başka Türk yemeklerine benzeyen lezzet ise; Moussaka. Yapılışı biraz farklı ama lezzet olarak Türk musakkasına benzer bir yemek Moussaka.

Moussaka

Moussaka

Pastitsio; makarnanın domates ve kıyma ile fırında pişmiş hali ile İtalyan tadı penne’ye Yunan alternatifi olarak da düşünülebilir.

pastitsio

Pastitsio

En bilinen salatalardan biri ise; Yunan Salatası (Greek Salad). En taze yerel ürünler ile hazırlanan yanında biraz zeytin ve beyaz peynir ile servis edilen Greek Salad yaz aylarında yenebilecek en hafif yemeklerdendir.

Greek Salad

Greek Salad

Greek Salad’dan farklı olarak ayrıca hafif meze Tzatziki ’de deneyebilirsiniz. Cacığa çok benzer, sadece susuz olduğu için daha yoğundur.

tzatziki

Tzatziki

Bir başka meze alternatifi olarak da Saganaki‘yi deneyebilirsiniz. Yağda kızartılmış Yunanlıların meşhur feta peyniri ile yapılan mezeyi limon ile yerseniz hem biraz hafiflemiş olur, hem de lezzeti artmış olur.

saganaki

Saganaki

Ayrıca tüm bu yemeklerin yanında, Yunanlıların en bilinen içkisi uzo (ouzo) da rakıya benzerliği ile dikkat çekiyor. Kokusu biraz daha farklı olsa da, daha hafif bir içecek.

ouzo

Uzo (ouzo)

Metaxa ise içerisinde Brendi ve çeşitli meyve suları ve özel aromalar de bulunan bir Yunan içkisidir. İlk kez Spyros Metaxas tarafından 1888 yılında keşfedildi. Günümüzde yalnızca Yunanistan’da üretilmekle beraber Osmanlı Devleti döneminde İstanbul’da ve Odessa’da da üretilmekteydi. Üç, beş ve yedi yılız olmak üzere seri üretim çeşitleri bulunmaktadır. Ayrıca on iki yıldızlı gibi çeşitli rezerv üretimleri de mevcuttur.

Kahve ile beraber veya buzla içilebilen kahverengi içkiler arasında en yumuşak içimli olma özelliğini taşıyan bir Yunan içkisidir.

metaxa

Metaxa

0 Comments

Leave A Reply