Rodos'a Nasıl Gidilir?

Simi Adası

Rodos Adası’nın 26 deniz mili kuzeyinde olan ve Türkiye’de “Yabancı Damat” dizisi ile ün yapan Simi Adası, Yunan Adaları içinde en romantik olanlarındandır.   Rodos Adası’na yakın olması sebebi ile, Rodos’a gelen bir çok turist Simi Adası’na günübirlik gezi turları için gelirler. Osmanlı Dönemi’nde Sömbeki olarak adlandırılmış olan Simi Adası’nda halk balıkçılık, süngercilik, ticaret ve turizm ile geçinir.  Adanın en büyük yerleşimi Symi Town ve Gialos kasabasıdır.

Simi Adası, manastırlarının bulunduğu tenha koyları, Neoklasik şirin küçük evleri, daracık sokakları ve tavernaları ile ziyaretçileri kendisine hayran bırakır. Birbirinden güzel plajları bulunan Simi Adası’nda dar patikalar ziyaretçileri tarihin derinliklerine götürmektedir.

Simi Adası

Simi Adası’ndaki Neoklasik Evler

Simi’nin en çok ziyaret edilen yeri Panormitis Koyu’dur. Panormitis’te bulunan Moni Taksiharki Mikhail kilisesi, Yunanlı denizcilerin hac yeridir ve Ortodokslar için en kutsal kiliselerden biridir.  Simi Adası’nda turistlerin ziyaret ettiği yerlerin başlıcaları şunlardır: Gialos’taki tarihi Saat Kulesi, Mihalaki Heykeli, Meçhul Asker Anıtı, Deniz Müzesi, Belediye Sarayı, Agios Ioannis Kilisesi ve Pedi Plajı.

Mandraki Limanı’ndan hareket eden feribotlar yaz sezonu boyunca her gün saat 08:00’de hareket ederek bir buçuk saat süren yolculuk sonrasında Simi Adası’na ulaşır.  Simi’den Rodos’a dönüş saati 16:00’dır.

Simi hakkında daha fazla bilgi için www.simiadasi.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Saat Kulesi

Ada’nın rıhtımındaki Saat Kulesi

Agios Nikolaos Plajı - Pedi Koyu

Agios Nikolaos Plajı – Pedi Koyu